Domov >> Turistika

Turistika

Pohorie Nízke Tatry
Tatry

Sú pohorím ležiacim medzi Liptovom a Horehroním má dĺžku cca 80 km a šírku do 30 km. Na hlavnom hrebeni sú tri vrcholy majúce nadmorskú výšku viac ako 2000 m.n.m. Ďumbier (2043 m), Chopok (2024 m), Dereše (2004 m). spomínané tri vrcholy a tiež Chabenec (1955 m) a Kráľova hoľa (1948 m) ponúkajú nádherné výhľady na časť Slovenska. Nízke Tatry sú jedným z najnavštevovanejších pohorí Slovenska. V 20-tom storočí tu vznikli z južnej aj severnej strany strediská cestovného ruchu. Napriek rozvoju turistického využitia pohoria je tu bohatá fauna a flóra. V tomto pohorí možno podnikať mnohé zaujímavé pešie túry. Pre turistov je najpríťažlivejšia hrebeňová túra /Cesta hrdinov SNP/. Najfrekventovanejšia je hlavne časť hrebeňovky od Chopka k Ďumbieru, ktorá poskytuje nádherné výhľady do nízkotatranských dolín . Najznámejšie strediská cestovného  ruchu sa nachádzajú uprostred Nízkych Tatier pod Chopkom. V severnej časti leží Demänovská dolina so strediskami  na Lúčkach, na Záhradkách a v Jasnej. Na juhu sa rozprestiera Bystrá dolina so strediskami Tále, Srdiečko ,Kosodrevina a Mýto pod Ďumbierom. V strednej časti pohoria sú lyžiarske strediská v sedle Čertovica - Čertova svadba a STIV. Ďalšia turisticky atraktívna je  Bocianska dolina s malebnými obcami Vyšná Boca -/lyžiarske stredisko Bačova roveň/ a Nižná Boca. V západnej časti pohoria sú najznámejším strediskom Donovaly. Hlavným turistickým východiskom do oblastí Chopok-sever (Demänovská dolina) je Liptovský Mikuláš, do oblastí Chopok-juh (Bystrá dolina, Krpáčovo) zas Podbrezová a Brezno. V roku 1964 vznikla v Demänovskej doline samostatná obec Demänovská Dolina

Nízke Tatry Nízke Tatry Nízke Tatry Nízke Tatry
Pohorie Vysoké Tatry
Vysoké Tatry

Je naším najnavštevovanejším pohorím . Nachádza sa na severnom okraji  Slovenska, na hranici s Poľskom. Patria k najmenším veľhorám na svete. Hrebeň má dĺžku 26 km a je tu 32 dolín. V roku 1949 boli vyhlásené za prvý národný park na Slovensku (TANAP) . Vysoké Tatry  súčasnú podobu nadobudli činnosťou ľadovcov v štvrtohorách. Vtedy  vznikli charakteristické skalné vrcholy (Gerlachovský štít, Lomnický štít, Kriváň, Rysy, Lomnický štít), hlboké ľadovcové doliny (Mengusovská dolina, Veľká a Malá Studená dolina), morény a plesá (Štrbské pleso, Skalnaté pleso). Najvyšším vrchom vo Vysokých Tatrách a zároveň aj Slovenska je Gerlachovský štít (2655 m n.m).

V regione Tatier sa nachádzajú aj historicky zaujímavé miesta  (Kežmarok - hrad, Spišská Sobota , Levoča – chrám sv. Jakuba, Spišský hrad , Bardejov- hist. námestie). Najznámejšie turistické strediská Tatier (Starý Smokovec, Štrbské Pleso, Tatranská Lomnica, Ždiar) .

Pleso Pleso Popradské pleso
Demänovská dolina
Tatry

Je najnavštevovanejšie stredisko a zároveň aj najkrajšia dolina Nízkych Tatier. Má dĺžku 16 km a je najznámejším centrom cestovného ruchu na severných svahoch Nízkych Tatier. Je súčasťou Národného parku Nízke Tatry.

Jej horná časť je ohraničená štyrmi vrcholmi : na severozápade Siná (1560 m.n.m), severovýchode Krakova hoľa (1751 m.n.m), na juhovýchod Ďumbier (2043 m.n. m) a na juhozápade Poľana (1889 m.n. m). V strede južnej strany doliny na hlavnom hrebni Nízkych Tatier vyčnieva Chopok (2024 m.n.m) Pretekajú ňou potoky Demänovka a Zadná voda. Pôsobením štvrtohorných ľadovcov vznikli obrovské ľadovcové kotly a  rozsiahle morény s Vrbickým plesom a plieskom v Lukovej dolinke. Dolná časť od sútoku potokov Demänovka a Zadnej vody je vápencovým kaňonom, v ktorom vody potokov  ponorením do podzemia  vytvárajú svetoznámy systém Demänovských jaskýň. Sprístupnené sú Demänovská ľadová jaskyňa a Demänovská jaskyňa Slobody.

Dolina bola osídlená už v praveku o čom svedčia nálezy v jaskyni Okno. V 18. a 19. storočí tu dolovali rudu, stáli tu salaše,  koliby a drevorubačské domce. Záujem o dolinu prudko vzrástol objavením Demänovskej jaskyne Slobody roku 1921.

Vybudovaním sedačkovej lanovky z Jasnej na Chopok /1. úsek v r. 1949/ návštevnosť doliny zaznamenala prudký nárast hlavne v zime. Obec Demänovská Dolina vznikla 1.8.1964 časťami Tri studničky, Jaskyne, Repiská, Lúčky, Záhradky a Jasná. Turistické možnosti v osade sú  bohaté. Jasná bol pôvodne názov častí horných častí doliny v súčasnosti predstavuje slovné spojenie  Demänovská dolina –Jasná pre milovníkov lyžovania najlepšie vybavené stredisko na Slovensku .

Roháčske plesá, Západné Tatry
Plesá
Nenáročná celodenná trasa náučného chodníka, ktorý s obľubou navštevujú rodiny s deťmi alebo i aktívni ľudia nad 60 začína na parkovisku za Zverovkou a pokračuje zelenou značkou. Celá dolina má názov Roháčska a je jednou z najdlhších severných dolín Západných Tatier. Od začiatku sa Vám budú ponúkať pohľady na Roháče, teda Pláčlivé, Ostrý Roháč a Volovec. Z južnej strany chrbáta Západných Tatier-zo Žiarskej doliny je možné podnikať zaujímavé túry pre všetky kategórie obtiažnosti.
Žiarska dolina Roháče Roháče Žiarska chata Žiarska chata
Obec Vlkolínec
Vlkolinec

Je časťou mesta Ružomberok  nachádza sa v pohorí Veľká Fatra zo severu chránená vrchom Sidorovo. Vroku 1977 bola vyhlásená pamiatkovou rezerváciou a neskôr v roku 1993 bola zapísaná do zoznamu Svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Dôvodom zápisu je, že v obci sa zachoval unikátny súbor 45 pôvodných domov Domy pochádzajú prevažne z 19. storočia, všetky sú drevené ,výnimkou je kostol  Navštívenia Panny Márie z r1875,  ktorý je murovaný.

V centre obce sa zachovala zvonica /r.1770/ a rumpálova studňa z r.1860.
Vlkolínec Vlkolínec Vlkolínec
Múzeum liptovskej dediny v Pribyline
Pribylina

Je našim najmladším múzeom v prírode, verejnosti bolo sprístupnené od roku 1991. Bolo vybudované z dôvodu záchrany najcennejších pamiatok ľudovej architektúry pri  výstavbe vodného diela Liptovská Mara. Okrem drevenej ľudovej architektúry (roľnícke a remeselnícke domy, dedinská škola, kováčska vyhňa, požiarna zbrojnica, zvonica a hospodárske stavby), sú tu postavené aj  ranogotický kostol Panny Márie z Liptovskej Mary z r.1288 a goticko-renesančný kaštieľ z Parížkoviec. Múzeum má vlastnú zooexpozíciu z domácich zvierat /ovce, kozy, hydina../ .

Spišský hrad
Spišský hrad
V nadmorskej výške 634 m, na vápencovej skale prevyšujúcej okolitý terén o 200 m, vládne Spišskej kotline jedna z najcennejších pamiatok Spiša, národná kultúrna pamiatka Spišský hrad. Je nielen dokladom vývoja architektúry u nás od 12. do 18. storočia, ale svojou rozlohou prevyšujúcou 4 hektáre (presne 41 426 m2) sa považuje za jeden z najväčších hradných komplexov strednej Európy.
Hradisko Hrad
Mlyny a oblazy
Mlyny
Kultúrna pamiatka, nachádzajúca sa v malebnej Kvačianskej doline, patrí k skvostom Slovenska a je obľúbenou destináciou návštevníkov všetkých vekových kategórií z rôznych kútov sveta. Kto toto miesto navštívi, určite nebude sklamaný. Miesto zvané Oblazy sa nachádza pri sútoku Hutianky, Borovianky a Ráztočianky a je výborným miestom pre oddych spojený s poznávaním histórie regiónu Liptov. Pôvodne boli v Kvačianskej doline tri mlyny. Dokonca sa spomína aj štvrtý mlyn, hlbšie v doline, pod Roháčom, ktorý však v 19. stor. zobrala voda.